Zadzwoń do nas

Dziś jest niedziela 26 maja 2024 imieniny: Filip, Paulina, Marianna

 

 

 

"... Łękawica, iż gdzie to wieś jest łąki same bywały, których więcej w Państwie Ślemieńskim nie było."
/Andrzej Komoniecki/

 

SOŁECTWO ŁĘKAWICA

Kadencja Sołtysa i Rady Sołeckiej w latach 2019-2024

Sołtys - Wioletta Kolanko

Skład Rady Sołeckiej:

            Gąsiorek Władysława

            Świniańska Katarzyna

            Bąk Sylwester

            Mrózek Katarzyna

            Kolonko Władysław


Największa wieś w gminie, będąca zarazem siedzibą władz gminnych. Powstała już w XIV wieku, o czym świadczą zapisy w spisach Świętopietrza Diecezji Krakowskiej. Łękawica położona jest ok. 6 km na północny wschód od Żywca, u podnóża Beskidu Małego. Zamieszkuje ją 2335 mieszkańców (stan na dzień 4.11.2020 r.) i zajmuje obszar 714 ha. Wieś ma charakter rolniczy. Tutaj znajduje się Urząd Gminy, nowoczesna Hala Widowiskowo Sportowa „Pod Czochem” im. Ojca Michała Tomaszka, boisko "Orlik" oraz  baza sportowo-rekreacyjna w Centrum Kultury Rekreacji i Wypoczynku, w skład której wchodzi amfiteatr, zespół boisk sportowych, krąg taneczny i biesiadny, plac zabaw, ścieżki spacerowe oraz platformy do opalania.  

W Łękawicy znajduje się Zespół Szkół, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole, zmodernizowany Ośrodek Zdrowia, poczta, Gminna Biblioteka Publiczna.  Prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna z Prezesem Sylwestrem Bąkiem, Ludowy Klub Sportowy LKS "Orzeł" z Prezesem Bogdanem Przeworczykiem oraz Klub Honorowych Dawców Krwi, którego prezesem jest Roman Pieńczewski.  Ponadto we wsi funkcjonuje: Koło Gospodyń Wiejskich z przewodnicząca Władysławą Gąsiorek na czele, ZKRPiOR, którego Prezesem jest Stanisław Lach. W Łękawicy znajduje się Izba Twórczości sztuki ludowej Państwa Hulków, pomnik „Cudu nad Wisłą, oczyszczalnia ścieków, stacja paliw, duży parking przy Kościele wraz z toaletami publicznymi, dwa punkty bankowe wraz z bankomatem. W 2019 r. na ul. Za Wodą została zakończona budowa parkingu typu „park&ride”, „park&bike”, na którym można zostawić samochód lub rower w celu kontynuacji podróży transportem zbiorowym.Parking posiada:

  • 131 miejsc postojowych dla samochodów, w tym 10 miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością;
  • 10 miejsc dla rowerów.

 We wsi znajduje się Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Michała Archanioła, gdzie proboszczem jest Ks. Kanonik Adam Wyporek.

Zobacz profil na Facebooku