Zadzwoń do nas

Dziś jest poniedziałek 29 kwietnia 2024 imieniny: Piotr, Robert, Bogusław

OSP Łękawica - utworzona została okolo 1923 r. z inicjatywy grupy mieszkanców, której przewodniczyl pierwszy Prezes Feliks Swiatek - Kierownik Szkoly Podstawowej w Lekawicy. Nadrzednym celem jaki im przyswiecal bylo zapobieganie zagrozeniom pozarowym oraz sluzba dla dobra i rozwoju wsi. Zalozycielami a zarazem pierwszymi druhami byli: Józef i Piotr Talik, Józef Rus, Andrzej Przeworczyk, Wojciech Raczek oraz Wojciech Hulka. W tym okresie, a byly to lata 20-te, wiekszosc domów byla drewniana, a do oswietlenia uzywano jeszcze lamp naftowych, dlatego zagrozenie pozarowe bylo bardzo duze. Pierwsza siedziba strazaków miescila sie w domu prywatnym Panstwa Wnetrzaków, zas sprzet przechowywano w stodole. Byla to reczna pompa strazacka tzw. Sikawka - dzis zabytek. O zblizajacym sie niebezpieczenstwie alarmowano sygnalem granym na trabce. Pod koniec lat 20-tych ochotnicy otrzymali stara pozydowska karczme tzw. "U Pyclika", która miescila sie ponizej Kosciola. Strazacy wyremontowali izby i tym samym zyskali pomieszczenia do przechowywania sprzetu i sale zabaw. W krótkim tez czasie podjeto decyzje o budowie nowej remizy. Dzialki pod budowe obiektu przekazali: Wojciech Hulka i Józef Rodak.



W 1939 r. ukończono budowę garażu i sali tanecznej, niestety wybuch wojny nie pozwolił ukończyć pokrycia dachowego. Ochotnicy nie zdążyli też zabezpieczyć budynku, dlatego przez okres wojny obiekt bardzo się zniszczył a działalność straży ze względu na wysiedlenia i wojenne zakazy dalece podupadła. Po zakończeniu działań wojennych podjęto odbudowę i rozbudowę dalszej części budynku. Czas budowy remizy był okresem bardzo trudnym, nie było energii elektrycznej toteż wszystkie czynności wykonywano ręcznie łącznie w wyrabianiem cegły. Na przystanku (obecnie naprzeciw Urzędu Gminy)stał piec w którym wypalano cegły. Dziewczęta i chłopcy nosili cegły na budowę, ludzie pracowali na dniówki w zamian za zwolnienie z opłaty podatkowej. Aby pozyskać środki na pokrycie dachowe młodzież pod kierunkiem kierownika Szkoły Podstawowej - Mieczysława Cebrata organizowała przedstawienia (pt."Wysiedlenie") i Jasełka, które przygotował Ksiądz Augustyn Jarosz (zm.) ówczesny Proboszcz, uczniowie występowali po wioskach

Materiały na kontynuację budowy przywieziono z ziem odzyskanych dzięki zaangażowaniu powracających druhów, u których duch niepodległości i samostanowienia był większy niż przejściowe trudności. Franciszek Rus (1945-1969) powojenny prezes nadawał iście wojskowy rytm tym pracom.

W latach 50- tych jednostka już posiadała stary samochód oraz motopompę "Maginus". Z wielkim wysiłkiem powstał budynek z drewnianym stropem, w którym stanął strażacki "LUBLIN".

W 1951 r skład zarządu przedstawiał się następująco:

Prezes - Franciszek Rus
Naczelnik - Piotr Talik
Sekretarz - Bronisław Bieniek
Gospodarz - Jan Talik


W latach 70 - tych funkcję prezesa OSP objął Jan Tomaszek, który rozwinął działalność ochotników. To za jego kadencji rozpoczęto rozbudowę remizy i pozyskano nowszy sprzęt Rozwinęła się też znacznie działalność orkiestry dętej, powstałej w 1962r. Instrumenty strażacy pozyskali we własnym zakresie. W tym też okresie przygotowane zostały plany i projekty modernizacji obiektu, całkowitej modernizacji i przebudowy remizy. Drewniany strop zastąpiono betonowym i zmieniono pokrycie dachowe. W latach 80-tych Prezesem został - Adam Rus, naczelnikiem Jan Kania, sekretarzem - Rudolf Ficek, skarbnikiem - Stanisław Okrzesik, gospodarzem - Adam Luber Nowy zarząd i nowe cele. Rozpoczęto rozbudowę remizy. Jednostka OSP Łękawica wiedzie prym w zawodach pożarniczo - sportowych..

W 1984 r jednostka w dowód uznania otrzymała nowy samochód "ZUK", który zastąpiono samochodem STAR 660, a w jego miejsce strażacy pozyskali cysternę z POM - Okrajnik. Samochody te dzięki troskliwej opiece naczelników Jana Kani (zm.), Mariana Łopatki, Sylwestra Bąka oraz dh Tadeusza Tomaszka były zawsze w pełnej gotowości bojowej.

Po reaktywowaniu Gminy w roku 1991 nastąpił znaczny rozwój dorobku OSP dobudowano boksy z przeznaczeniem na garaże, nastąpiła modernizacja zaplecza kuchennego i części socjalnej. Z chwilą reaktywowania gminy jednostka zaczęła w większej mierze udzielać się we wszystkich uroczystościach gminnych, a orkiestra uświetniać te uroczystości.

Dnia 26.10.1992 r tragedia wstrząsnęła parafią, spalił się drewniany , zabytkowy XVI wieczny Kościółek pw. Św. Michała Archanioła. W akcji gaszenia pożaru brały udział jednostki z całego rejonu żywieckiego, spłonęło wszystko doszczętnie, spalił się też sztandar OSP, który od 15 lat był jednym z istotnych elementów wystroju tegoż Kościoła. Bezgraniczne zaangażowanie strażaków można było zauważyć nie tylko przy gaszeniu tego pożaru, ale również w czasie budowy nowego Kościoła. To dzięki nim nigdy na placu budowy nie zabrakło wody, zabezpieczenia czy innej pomocy. W grudniu 1992 r wszystkie zebrane pieniądze z rozprowadzenia kalendarzy strażacy przekazali na budowę nowego Kościoła. Była to kwota 17.000.000 zł.

Rok 1993 to rok starań o pozyskanie nowego sztandaru dla jednostki. Dwa lata później społeczeństwo wsi Łękawica ufundowało jednostce OSP nowy sztandar, który w 1994 roku został uroczyście poświęcony przez Ks. Kanonika Jerzego Smalcerza i przekazany strażakom.

W 1997 jednostka otrzymała dodatkowy sprzęt w postaci: aparatów tlenowych, agregatu prądotwórczego, radiotelefonów itp., który sprawdzony w ekstremalnych warunkach powodzi i niekonwencjonalnych zagrożeń spełnił swoje zadania, gdyż w lipcu nasz kraj nawiedziła powódź stulecia. Wylała po zatarasowaniu mostu rzeka "Kocierzanka" w Łękawicy. W akcji powodziowej brali udział druhowie pod kierunkiem Wójta Gminy Stanisława Baczyńskiego.



Roku 1999 rozpoczyna się od starań i poszukiwania sponsorów na zakup nowszego samochodu. Dzięki zaangażowaniu się lokalnej społeczności i wielu ludzi dobrej woli dnia 24 lipca 1999 r następuje przekazanie wozu bojowego STAR 244 typ GBA 2,5/16. Wójt Gminy Stanisław Baczyński przekazał symboliczny klucz na ręce naczelnika OSP Sylwestra Bąka.


Dzięki porozumieniu z Komendą Powiatową PSP, jednostka przystąpiła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznaczało to, że poprzez łączność radiową jednostka o istniejącym zagrożeniu alarmowana jest bezpośrednio przez PSP Żywiec. Z końcem 2001 roku dzięki staraniom Wójta Gminy Stanisława Baczyńskiego, jednostka otrzymała nowy samochód bojowy FORD sfinansowany przez ZG OSP RP, OSP Łękawica, sponsorów i budżet Gminy.

W 2007 r. wybrano nowych członków Zarządu, a za długoletnią działalność społeczną podziękowania dla Prezesa Adama Rusa złożył Wójt Gminy, Władze powiatowe oraz delegacja nowego Zarządu. Druhowi Adamowi Rusowi nadano tytuł Honorowego Prezesa Jednostki.

Latem 2008 r w jednostce powstała sekcja do zwalczania szerszeni i os. Jednostka otrzymała 3 kombinezony i kamizelki ochronne oraz niezbędny sprzęt do neutralizacji szerszeni i os. Jest to jedna z 4-ech jednostek w powiecie upoważniona do prowadzenia tego typu akcji.

Obecnie ( 2016 r.) jednostka reprezentowana jest przez Zarząd w składzie:

Prezes - Sylwester Bąk
Naczelnik - Sławomir Kania
Wiceprezes - Piotr Zawiła
Z-ca Naczelnika - Piotr Rus
Sekretarz,
Kronikarz - Roman Pieńczewski
Skarbnik - Zofia Oślak
Gospodarz - Zbigniew Oślak
Członek - Grzegorz Pochopień


Zobacz profil na Facebooku