Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 24 lutego 2024 imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Sala Zespołu Szkół w Łękawicy stała się w dniu 15.09.2017r. prawdziwą halą produkcyjną naszej tradycyjnej polskiej kapusty kiszonej, przygotowywanej przez najmłodszych.

Na początku spotkania dzieci z obydwu stron granicy polsko-czeskiej zapoznały się z różnymi odmianami wyjątkowego warzywa jakim jest kapusta oraz wysłuchały pogadanki na temat jej zdrowotnych właściwości, a także na temat jej szczególnego miejsca w polskiej kuchni.  Następnie z zapałem własnoręcznie przygotowały poszatkowaną białą kapustę do kiszenia w słoikach, przyprawiając ją obficie liściem laurowym, zielem angielskim, koperkiem i solą.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję poprzez zabawę zapoznać się z polską kuchnią, w której kapusta odgrywa szczególną rolę. Ponadto spotkanie to pozytywnie wpłynęło na pogłębiające się coraz bardziej kontakty Gminy Łękawica z czeską Gminą Řepiště.

Przeprowadzone warsztaty odbyły się w ramach realizacji działania pn.: „Międzynarodowe Święto Kapusty”, objętego projektem pt.:  „Kultura ponad granicami Łękawica- Řepiště”.

 

Wójt Gminy Łękawica

Tadeusz Tomiczek

 Zobacz profil na Facebooku