Zadzwoń do nas

Dziś jest poniedziałek 20 maja 2024 imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli


            Jednym z celów realizacji projektu pt.: „Zagospodarowanie terenów nadbrzeżnych potoku Kocierzanka w Gminie Łękawica” jest popularyzacja walorów przyrodniczych tejże Gminy. Dzięki organizacji licznych warsztatów i pikników ekologicznych miejscowa ludność ma możliwość odkrycia na nowo oraz poznania przyrody swojej „małej ojczyzny”. Dzięki wszystkim działaniom rozpowszechniana jest wiedza dotycząca położenia Gminy Łękawica oraz jej dziedzictwa przyrodniczego. Dodatkowo można zapoznać się z fauną i florą regionu.

            Gmina Łękawica położona jest w malowniczym Beskidzie Małym. Składa się z pięciu sołectw, gdzie w każdym znajdują się liczne walory przyrodnicze, czyli miejsca szczególnie warte polecenia dla turystów, do których zalicza się m.in.: wody, klimat, krajobraz, faunę i florę (Słownik Geograficzny 2000). W Gminie Łękawica odnaleźć można wiele takich miejsc. Jednym z nich jest rzeka Kocierzanka, która stanowi oś Gminy. Jest również miejscem życia dla wielu gatunków roślin wodolubnych oraz zwierząt np.: ryb. Innym walorem często niezauważalnym dla mieszkańców jest rzeźba terenu. Gmina Łękawica położona jest na wysokości 360 m n.p.m. - 875 m n.p.m. Jest to swego rodzaj atrakcja, ponieważ miejscowe szczyty nie stanowią dużej trudności natomiast z ich wysokości często rozpościera się piękny widok na okolicę. Niewątpliwie jednym z takich miejsc w Gminie, gdzie można podziwiać krajobrazy jest „Szora kocierska”. Ładne widoki można zaobserwować nie tylko z górskich szczytów. To także liczne łąki oraz pola uprawne z falującym na wietrze zbożem. Również klimat jest zaletą tego regionu Polski. Posiada cechy klimatu górskiego. Dość ciepłe czasem gorące lata jak i śnieżne, mroźne zimy dodają uroku Gminie Łękawica. Rozważając o walorach przyrodniczych całej Gminy, nie można pominąć obszarów: Natura 2000, który obejmuje część Kocierza Moszczanickiego, Kocierza Rychwałdzkiego i Łysiny oraz rezerwatu przyrody „Szeroka”. Ten drugi utworzony ponad 50 lat temu jest szczególnie cenny. Obejmuje szczytowe partie drzewostanu w Kocierzu Moszczanickim. Ochronie podlegają tam wiekowe drzewa stanowiące fragment buczyny karpackiej. Dużą zaletą gminy jest także mnogość obszarów leśnych. Prawie cała północna część porośnięta jest lasem, głównie mieszanym. Tak duży obszar leśny stanowi wspaniałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców. Dodatkowo bogate runo leśne (grzyby, owoce) przyciąga ludność spoza Gminy, którzy w ten sposób mogą poznać część zalet tego obszaru. Kolejnym walorem przyrodniczym są tzw. „Zamczyska” w miejscowości Łysina. Są to wychodnie skalne, które swoim wyglądem przyciągają turystów. Warto dodać, że miejsce to zostało owiane tajemniczymi legendami. Dodatkowo na terenie Gminy znajdują się pomniki przyrody. Są nimi kilkunastoletnie drzew o dużych rozmiarach m.in.: lipa drobnolistna. Znajduje się tu również wiele rzadkich gatunków roślin, wśród których znajduje się ponad 20 objętych ścisłą ochroną.

            Reasumując obszar Gminy Łękawica jest bogaty w walory przyrodnicze. Niektóre z nich są oczywiste inne mniej jak klimat czy rzeźba terenu. Każdy z walorów jest niewątpliwie ważny i tworzy swoisty charakter Gminy Łękawica, dlatego ważne jest by mieszkańcy wiedzieli jakie dziedzictwo przyrodnicze posiadają w swoim regionie. Dzięki realizacji projektu możliwe jest w warsztatach zapoznała się z położeniem Gminy, pochodzeniem nazw poszczególnych miejscowości. Poznała także główne walory przyrodnicze Gminy, które próbowała zlokalizować na mapie. Wszelkie tego typu działania są bardzo ważne. Zwiększają bowiem świadomość i wrażliwość na otaczający nas świat i przyrodę, wśród której żyjemy i które należy się szacunek oraz ochrona.

 

                                                                                                                               Wójt Gminy Łękawica

                                                                                                                                  Tadeusz Tomiczek

 

 Projekt  współfinasowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów, Działanie 5.4. Ochrona różnorodności biologicznej, Poddziałanie 5.4.3. Ochrona różnorodności biologicznej – tryb pozakonkursowy

Zobacz profil na Facebooku