Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 16 kwietnia 2024 imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

          W 1962  roku powstało Koło Gospodyń Wiejskich przy Kółku Rolniczym w Łękawicy z inicjatywy ówczesnego  prezesa kółka p. Mieczysława Kolonko i założycielki koła p. Stefanii Błachut. Koło liczyło 11 kobiet a pierwszą przewodniczącą była Stanisława Duda, która przez  10 lat piastowała to stanowisko. Później jej obowiązki przejęły: Józefa Stokłosa, Aleksandra Sewera, Maria Ormaniec a od roku 1994 przewodniczącą koła została Władysława Gąsiorek, która piastuje tę funkcje do dziś.

    Członkinie zawsze przyczyniały się do organizacji życia kulturalnego we wsi. Idąc z postępem czasu organizowały kursy i szkolenia, nabywając nowych umiejętności,  wprowadzały nowości w uprawach i hodowli. Poprzez warsztaty z rękodzieła ludowego czy pogadanki kultywowały tradycje przekazując swą wiedzę młodemu pokoleniu. Był to okres czynów społecznych, wtedy organizowały brygady do budowy drogi czy składkę na odnowienie grobowca Ks. Augustyna Jarosza – długoletniego proboszcza naszej Parafii. Uczestniczyły w życiu kościelnym zwłaszcza podczas procesji, na których nosiły obrazy. Nie zapominały też o życiu kulturalnym więc organizowały zabawy i wycieczki krajoznawcze. Zakres zadań jakie podjęły panie zwiększał się co roku. Pracowały dla swej  wsi i jej mieszkańców  i  tak minęło 50 lat.

Obecnie koło liczy 31 członkiń z zarządem w składzie:

Przewodnicząca – Władysława Gąsiorek, z-ca – Katarzyna Mrózek, Sekretarz – Ewa Wątroba, Skarbnik – Maria Wątroba.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w Zajeździe „ Pod Jeleniem” w Okrajniku. Goście dopisali, powitała ich bardzo serdecznie przewodnicząca – Władysława Gąsiorek, a minutą ciszy uczczono pamięć tych członkiń, które już od nas odeszły.  Nastąpiło podsumowanie półwiecznej działalności, gratulacje od zebranych gości, życzenia, kwiaty i podziękowania. Przewodnicząca – Władysława Gąsiorek otrzymała specjalną statuetkę niepowtarzalną z  wierszem autorstwa  Wójta  Stanisława Baczyńskiego a zarząd pamiątkowe statuetki. Życzenia  na ręce  przewodniczącej złożyli: Posłanka na Sejm RP p. Małgorzata Pępek, Poseł – p. Stanisław Szwed, Zw. Rolników i Organizacji Rolniczych z Bielska – p.  Danuta Kożusznik, ODR w Żywcu – p. Alicja Motyka, p. Władysława Zyzak, a specjalny kosz kwiatów wręczyły panie z zaprzyjaźnionych kół. Przy lampce szampana odśpiewano tradycyjne 100 lat a wszyscy goście otrzymali pamiątkowe kubki. Było dużo radości i wzruszeń. Przeglądając kroniki koła, które z wielkim pietyzmem prowadzi od lat – p. Ewa Wątroba, wszyscy zebrani mogli powspominać stare czasy. Spotkanie zakończyło się zabawą taneczną i było bardzo udane.

                                                                                       Gratulujemy! 


Zobacz profil na Facebooku