Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 18 kwietnia 2024 imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Dokładnie 26 października 1992 roku, przeżywaliśmy tragiczne chwile, gdy płonął  nasz Kościół  pw. Św. Michała Archanioła – najcenniejszy zabytek drewnianej architektury sakralnej z XVI wieku.

Na naszych oczach świątynia zamieniła się w popiół i zgliszcza. Następnego dnia po pożarze, na zgliszczach kościoła odprawiono polową mszę świętą, którą koncelebrował ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ks. bp. Tadeusz Rakoczy. Po tej mszy, w gminie Łękawica nastąpiła wielka mobilizacja. Mimo ogromnej rozpaczy parafianie bardzo szybko podźwignęli się i rozpoczęli budowę nowej świątyni. Powstał Społeczny Komitet Budowy Kościoła, który przyjął na siebie trud odbudowy. W ciągu niespełna pięciu lat powstał nowy murowany Kościół.  Dokładnie w 20 rocznicę spalenia kościoła i 15 lat po jego odbudowie odbyła się msza dziękczynna za dar odbudowy. Mszę koncelebrowało pięciu księży. Proboszcz – Jerzy Smalcerz podziękował za przybycie ks. Adamowi Stopa, który w czasie pożaru był wikarym w naszym kościele i pomimo słabego zdrowia przyjechał by w takiej chwili być z nami i wspólnie się modlić. Różaniec prowadził  ks. Arkadiusz Talik w intencji budowniczych  żyjących i zmarłych. Po mszy świętej zapaliliśmy znicze pod krzyżem za wszystkich budowniczych, którzy już odeszli od nas. W Sali sesyjnej Rady Gminy na wspólnej konferencji spotkali się ludzie, którzy 20 lat temu zaangażowani byli w gaszenie świątyni i odbudowę kościoła. Wieczór wspomnień, bo tak można nazwać to spotkanie, nie obył się bez wzruszeń. Duże wrażenie wywołała projekcja filmu, który  powstał dzięki materiałom archiwalnym ( kasety video) zmontowanych przez ekspertów i nagranych na płycie  CD. Przygotowano także specjalną broszurę ze wspomnieniami osób obecnych przy gaszeniu pożaru. Dla uhonorowania ludzi – budowniczych Kościoła powstało też tablo ze zdjęciami osób zaangażowanych w odbudowę. Na początku odbyło się odsłonięcie tablo, którego dokonał Stanisław Dziedzic przewodniczący Komitetu Budowy Kościoła. Po 20 latach doszło do spotkania ludzi, którzy teraz mieli możliwości wypowiedzenia się i pełnych emocji wspomnień. Jak powiedział Wójt – Stanisław Baczyński – główny  inicjator „Całość wydarzeń można podzielić na trzy części: pierwsza - ogromny smutek i rozpacz po spaleniu Kościoła,  druga -  pełna mobilizacja i ogromne zaangażowanie w odbudowę i trzecia – wielka satysfakcja i radość z odbudowy i z tego co udało się osiągnąć w tak krótkim czasie. ”   

Dzięki inicjatywie Wójta po 20 latach nadarzyła się okazja  by podziękować i uszanować ludzi zaangażowanych w budowę świątyni. Udało się też zebrać  zdjęcia, wycinki z gazet, stare taśmy video itp., dzięki czemu powstała baza dokumentalna z materiałów narażonych na bezpowrotną utratę  dla przyszłych pokoleń.

Na parkingu Urzędu Gminy Łękawica pojawiła się miniatura starego, drewnianego kościółka, którą udostępnił Adam Micorek z Łękawicy. Natomiast w holu Urzędu można obejrzeć dwie wystawy: „Odbudowa Kościoła p.w. św. Michała Archanioła w Łękawicy 1992-1997” oraz „GOŚĆ Bielsko - Żywiecki” prezentowaną przez czasopismo „Gość Niedzielny”.


Zobacz profil na Facebooku