Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 18 kwietnia 2024 imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, o wolność której walczyły pokolenia naszych przodków.  Święto 11 listopada to nasza pamięć, nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to wyraz naszej obywatelskiej postawy, pokłon dla Ojczyzny.


    W Święto Niepodległości pod Urzędem zebrali się mieszkańcy Gminy Łękawica, dzieci, młodzież, strażacy, radni, orkiestra, aby wyrazić swoją wdzięczność za wolną Ojczyznę. Wszyscy, w zwartej kolumnie udali się do kościoła parafialnego na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Ks. Arkadiusz Talik podczas nabożeństwa podziękował wszystkim zebranym za obecność, za uczestnictwo w modlitwach za tych wszystkich, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę, jednocześnie w homilii mocno zaakcentował znaczenie słów widniejących na licznie obecnych sztandarach: „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”, jakże ważnych słów i pełnych treści, a w dzisiejszych czasach traktowanych powierzchownie.  

Po mszy zebrani przeszli pod pomnik „Cudu nad Wisłą”, gdzie zabrzmiał hymn państwowy i w podniosłym nastroju oddano hołd BOHATEROM. Wójt Gminy Łękawica – Stanisław Baczyński, podkreślił rangę święta i konieczność podtrzymywania tradycji niepodległościowych, strażacy z OSP Łysina odczytali apel poległych.

W dniu tym świętowali również strażacy z Łysiny, gdyż podczas uroczystości Wójt wraz z Przewodniczącym RG oficjalnie przekazali jednostce OSP Łysina  samochód ARO 4x4, który pozwoli  ochotnikom lepiej realizować stojące przed nimi zadania. Ksiądz Arkadiusz poświęcił samochód, aby służył im długo i bezawaryjnie. Po symbolicznym przekazaniu kluczy nastąpiła prezentacja samochodu, widać było ogromną radość druhów z Łysiny. Następnie w korowodzie samochodów strażackich na czele z nowym samochodem OSP w Łysinie wszyscy udali się do budynku komunalnego w Łysinie na poczęstunek. Jak zwykle miłą i rodzinną atmosferę wprowadziły występy Orkiestry Detej Beskid, Zespołu Conviva oraz góralskich skrzypaczek.

Podtrzymując tradycję lokalnie, przed uroczystościami gminnymi, druhowie OSP Kocierz M. wraz z orkiestrą dętą „Beskid” złożyli wiązankę pod pomnikiem w Kocierzu Moszczanickim.


Zobacz profil na Facebooku